Renowacja 5: Elektronarzędzia

Decydując się na nowy telefon mamy łatwo. Można zapytać kolegi, przeczytać recenzję w sieci tudzież zwyczajnie postawić na sprawdzoną markę. W obecnych czasach trudno znaleźć kogoś, kto nie kojarzyłby nazw: „Apple”, „Samsung” czy „Nokia”. W końcu smartfony są wokół nas i wiemy co w trawie piszczy. Z elektronarzędziami niestety nie będzie tak łatwo – chociaż większość kojarzy Boscha, to już Einhell czy Yato znane są już tylko nielicznym wybrańcom. Co wybrać?

Bierz Boscha, im więcej Watów tym lepiej.

Mój Tato

Niby w powyższym cytacie jest sporo racji, bo Bosch to uznana firma z której korzystają również profesjonaliści. Ma w swoim portfolio masę sprzętu na każdą okazję, co laika może przyprawić o mały zawrót głowy.

Można również popytać się w sprzedawców w elektromarketach, ale trzeba liczyć się z tym, że polecą najdroższe rozwiązania, korzystne dla sklepu, a już niekoniecznie dla klienta.

Mając ograniczone środki jesteśmy kuszeni przez liczne promocje w dyskontach spożywczych oferujących np. Wiertarko-wkrętarkę za jedyne 59,99 zł z VAT! I owszem, czasem trafimy na świetną okazję, ale to trochę taka loteria, bo nigdy nie wiemy czy kupujemy narzędzie na rok czy na dziesięć.

Ja osobiście posłuchałem się rady „influencera”, czyli opisywanego wcześniej Mario Budowlańca, który w ramach akcji partnerskiej polecał sprzęt marki Skil. Chociaż wcześniej nie spotkałem się z tą marką to po bliższym zapoznaniu uznałem, że jest warta wypróbowania. Sama firma ma holenderskie korzenie i już niemalże stuletnią historię, zaś w 1996 roku została przejęta przez korporację Bosch i od tego czasu funkcjonuje jako submarka oferując elektronarzędzia dla amatorów i pół-profesjonalistów w korzystnych cenach. Poniżej macie wyszczególnione wszystkie sprzęty, które zakupiłem wraz z ceną oraz porównaniem do podobnych produktów Boscha:

Szlifierka kątowa Skil 9016 600 W; sieciowa. Cena 129 zł (Bosch 750 W: 188zł).

To właściwie niezbędne narzędzie przy pracach remontowych, do cięcia i szlifowania różnorakich materiałów. Przyda się do przycinania niestandardowych płytek, wymiany metalowej balustrady, rowkowania ścian pod instalację elektryczną i w wielu innych zadaniach.

Szlifierka oscylacyjna Skil 7348 160 W; sieciowa. Cena 99 zł (Bosch 200 W: 209 zł).

Szlifierkę kupiłem pod wykończenie ścian – zarówno do zrywania starej farby kredowej jak i polerowania gładzi. Przyda się również do odnowienia elementów drewnianych: podłóg oraz schodów przed lakierowaniem.

Młot udarowy Skil 1035 720 W/3,4 J; sieciowy. Cena 269 zł (Bosch 790 W/2,7 J: 560 zł).

Ściany domu zbudowane są z pustaków i chociaż nie jest to tak twardy materiał jak beton to wiercenie z pewnością łatwiejsze będzie z udarem. Podobnie jak kruszenie ścianek działowych (planuję poszerzyć framugi w drzwiach). Może też służyć jako zwykła wiertarka w sytuacji kiedy opisana poniżej akumulatorowa nie dowiezie.

Wyrzynarka/piła szablasta Skil 4600 400 W; sieciowa. Cena 149 zł. (Bosch 500 W: 200 zł)

Oglądając materiały wideo na temat prac wykończeniowych co i rusz można natrafić na pracę z wyrzynarką. Skracanie paneli, formowanie płyt OSB, czy nawet przycinanie okolicznych drzew. Warto mieć coś takiego na podorędziu.

Wiertarko-wkrętarka Skil 2430 16 V; akumulatorowa. Cena 209 zł (Bosch 18 V: 300 zł).

Chyba najbardziej niezbędne narzędzie w komplecie. Co prawda działającą wkrętarkę można dostać już kilkukrotnie taniej w pierwszym lepszym supermarkecie, ale jeśli chcemy aby posłużyła nam na długo po remoncie, to warto dopłacić. Przy się przy małym wierceniu i łączeniu elementów wkrętami.

Multitool NAC MT-LI-20V 20 V; akumulatorowy. Cena 307 zł (Bosch 12 V: 540 zł).

Multitoole albo inaczej „urządzenia wielofunkncyjne” to takie zabawki, które w mniej wymagających zadaniach zastąpią szlifierkę i wyrzynarkę. Chciałem coś na baterię do bardziej subtelnych prac w trudniej dostępnych miejscach. Tutaj mamy już innego producenta i długo zastanawiałem się nad wyborem, gdyż Skil ma w swojej ofercie tylko model z zasilaniem sieciowym. Padło na NAC ze względu na opinie użytkowników.

Mieszadło Powermat PM-MI-2600 2600 W; sieciowe. Cena 149zł (Bosch 700 W: 1000 zł).

Można by rzec, że kupno mieszadła w sytuacji, kiedy równie dobrze możemy użyć wiertarki to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Z drugiej strony spalenie silnika w drogim młocie udarowym zaboli znacznie bardziej niż w mieszalniku za połowę tej ceny. A ja zamierzam sporo namieszać, zarówno mas szpachlowych, wylewek wyrównujących, klejów do glazury jak i – to już pod koniec – zwykłego betonu.

Tyle w tym odcinku. O tym jak się sprawują poszczególne elektronarzędzia pogadamy w dedykowanych im wpisach, a na sam koniec ocenię każde z nich i podsumuję czy warto było je kupić.

Bookmark the permalink.