Renowacja 3: Pomysły

Biorąc się za remont najprościej byłoby wszystko przywrócić do stanu początkowego, z tym, że stare elementy wymienimy na nowe, a niedoskonałości naprawimy. Trudności pojawiają się z czasem, kiedy uświadamiamy sobie, że żyjemy w przyszłości i super byłoby idąc z duchem czasu unowocześnić nasze cztery kąty.

Dom mojego dziadka stawiany był prawie dokładnie pół wieku temu. To szmat czasu nie tylko w technologii, ale i w budownictwie. To co wtedy uważano za słuszne rozwiązanie teraz jest piętnowane, albo i całkiem zdelegalizowane (azbest..). To co wtedy było modne, teraz uchodzi za szczyt kiczu i żenady. Dla przykładu – system ciepłowniczy sprowadzał się do piecyków gazowych umieszczonych w kącie każdego pokoju i zapalanych ręcznie co rano. Już pomijając niewygodę i wątpliwe bezpieczeństwo tego rozwiązania – te „kózki” są wyjątkowo nieatrakcyjne i tylko zagracają przestrzeń. Ogrzewanie domu musi więc być przemyślane w inny sposób. Centralne? Podłogowe? Kominek? Pomysłów jest wiele, tylko który wybrać?

Tak tego nie zostawię, to pewne.

Mając w głowie konkretne pytanie możemy udać się wprost do wujka Google i w mig otrzymać na nie odpowiedź, albo chciaż konstruktywną dyskusję w temacie. Gorzej jeśli dopiero rozmyślamy nad całokształtem inwestycji i zwyczajnie nie mamy pomysłów na fajną, nowoczesną aranżację. Tutaj z pomocą przyjdzie YouTube.

Pomijając śmieszne koty, pranki i patostreamy, YT to prawdziwa skarbnica wiedzy z chyba każdej dziedziny, w tym z wykończeniówki. Chwila poszukiwań i szybko trafimy na fachowców chętnych podzielić się swoją wiedzą w zamian za nowe subskrypcje. Ja tym tropem trafiłem na kilka wartościowych kanałów, z których najbardziej godny polecenia jest Mario Budowlaniec.

Mariusz to człowiek orkiestra i prawdziwa złota rączka – nie dość, że sam przeprowadzi remont i podrzuci sporo fajnych pomysłów, to jeszcze rzeczowo o tym opowie bez przynudzania i wypuści profesjonalnie nakręcony film pokazujący montaż krok po kroku. To tam dowiedziałem się czym jest odpływ liniowy i jak fajnie potrafi się prezentować. Nauczyłem się jakie są różnice między gładzią i gipsem, a także obejrzałem test kilkunastu różnych farb. Kanał oferuje już grubo ponad sto filmów, porusza najróżniejsze tematy, zarówno te dla amatorów jak i (pół)profesjonalistów. Jest fajny „swój-chłopski” styl wart polecenia nawet dla tych, którzy nie mają w planach żadnego remontu, a po prostu chcieliby obejrzeć jakiś krótki, ciekawy filmik.

Bookmark the permalink.