Energia jest wszędzie

Co jakis czas pojawia sie nowa technologia o ogromnym potencjale, która ma szansę odmienić oblicze świata. Sztuczna inteligencja, grafen, wirtualna rzeczywistość – to tylko niektóre z 'magicznych' wynalazków naszego pokolenia. Całkiem niedawno dowiedziałem się o kolejnym, który jak mało co zasługuje na własny artukuł. Mowa o perowskitach.

 

Jeszcze parę tygodni temu nie miałem zielonego pojęcia co to w ogóle jest, a sama nazwa bardziej by mi się skojarzyła z jakąś wredną chorobą pasożytniczą podobną do wszy, czy owsików. Ja wiem, że miano takie otrzymała na cześć rosyjskiego mineraloga Lwa Perowskiego (XIXw.), ja wiem, że angielska wersja 'perovskite' jest już całkiem oficjalna, ale mimo wszystko, dla lepszego samopoczucia, zastosuję też skrótowiec ’PK'.

Całkiem nieprzypadkowo, bowiem w nomenklaturze gier sieciowych 'PK' to Player Killer – zazwyczaj sukinsyn, który nie pozwala innym graczom w spokoju zająć się wykonywaniem questów i bogaceniem, bo zabija każdego jak popadnie. I pasuje, gdyż wkrótce takim sukinsynem atakującym wszystko – od baterii paluszków, aż po elektrownie węglowe, może stać się bohater tej notki.

Ale, jak rzekł minister transportu – po kolei. Dla lepszego zapoznania się z perowskitami polecam obejrzenie krótkiego filmu:

W skrócie – perowskity to nie nazwa konkretnego minerału (choć zaczęło się od tytanianu wapnia), tylko konkretnej budowy krystalicznej (coś jak piłka[rzecz]-kula[kształt]). O ile perowskity w naturze nie pojawiają się zbyt częto, o tyle minerały, z których można je wytworzyć są tak powszechne jak krzem. Obecnie sprawność energetyczna PK dorównuje tej z klasycznych, krzemowych ogniw (ok. 20%), choć wynalazek jest wciąż udoskonalany i nie jest to górna granica jego możliwości. Nie wydajność perowskitów jest jednak ich głowną zaletą lecz sposób produkcji i ergonomia użytkowania.

Perowskity mają bardzo schludną budowę krystaliczną.

Perowskity mają bardzo schludną budowę krystaliczną.

Otóż klasyczne panele słoneczne wykonane na bazie krzemu nie dla hecy nazywane są 'panelami'. To zwyczajnie kawał dechy z naniesionymi nań różnymi, łakomymi na fotony, warstwami. Kruche to, ciężkie, szpetne, drogie w produkcji i niewygodnie w montażu. PK, z drugiej strony, to nie tyle płytka co niemal przezroczysta warstwa (grubości zaledwie 300nm) czegoś podobnego do folii. Perowskity można nadrukowywać, można nimi malować, a nawet rozpylać w sprayu. Genialne!

Nowoczesność, kicz czy zwyczajna brzydota?

Nowoczesność, kicz czy zwyczajna brzydota?

Wyobraźcie sobie świat w którym wszystko pokryte jest cieniutką warstwą substancji pochłaniającej światło i produkującej prąd. Wszystko ulegnie zmianie! Od sztucznych satelit, których koszt umieszczenia na orbicie znacząco spadnie (w końcu będą sporo lżejsze), przez zdecentralizowanie elektrowni (od teraz każdy dom będzie mini-generatorem), aż po zwiększoną mobilność maszyn – od samochodów, po laptopy, które pozostawione na słońcu naładują się bez żadnych kabli! Magia!

Folia perowskitowa bardzo cienka i potrafi być jeszcze bardziej przezroczysta niż widzicie powyżej.

Folia perowskitowa bardzo cienka i potrafi być jeszcze bardziej przezroczysta niż widzicie powyżej.

Podsumujmy – obecny system, gdzie dość drogi prąd wytwarzany jest przez brudne elektrownie węglowe, które w razie problemów mogą pozbawić zasilania setki tysięcy konsumentów, wymienimy na czystą i niemalże darmową energię słońca. Żaden grafen czy czarny fosfor nie oferują takiej perspektywy!

Tym bardziej cieszy, że opracowaniem PK zajmuje się polska firma – założona przez Olgę Malinkiewicz – Saule Technologies, która dofinansowana przez rząd i japońskiego inwestora co raz bardziej zbliża się do wprowadzenia patentu na rynek. Pozostaje trzymać kciuki i życzyć powodzenia, ku chwale Ojczyzny!

Firmal Olgi rozwija się bardzo dynamicznie. Powodzenia!

Firmal Olgi rozwija się bardzo dynamicznie. Powodzenia!

Dzisiejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć wam istotę perowskitów i ukazać ich potencjał bez zbytniego wgryzania się w szczegóły. Tym, którzy chcieliby bardziej zaznajomić się z tematem polecam:

Oficjalną stronę Saule Technologies
Nieoficjalny, lecz zacny opis technologii opartej na perowskitach.
Portal panele-fotowoltaiczne.pl

Bookmark the permalink.